Gabrielle needs 12 cups of pineapple
juice for the fruit punch she is
making. The pineapple juice costs
$2.50 per quart. How much will
Gabrielle pay for the pineapple juice?

I’m really struggling can I have some explanations on this please?

Respuesta :

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

1 quart = 4 cups

So:

12 cups = 12/4 = 3 quarts

Each quart is 2.5 dollars

3 * 2.5 = $7.5

ACCESS MORE