Answer:
The right solution is Option A "buys $300000 worth rupees bonds".
Explanation:
Given:
Money multiplier,
= 3
Change in money supply,
= $900000
As we know,
⇒ [tex]Money \ multiplier=\frac{Change \ in \ total \ money \ supply}{Change \ in \ total \ monetary \ base}[/tex]
Or,
⇒ [tex]Change \ in \ total \ monetary \ base=\frac{Change \ in \ total \ money \ supply}{Money \ multiplier}[/tex]
On putting the values, we get
⇒ [tex]=\frac{900000}{3}[/tex]
⇒ [tex]=300000[/tex] ($)