Microwaves travel at the speed of light, 3x108m/s. When frequency of the microwaves is 9x109 Hz, quantitatively translate this information into their wavelength and period. Wavelength= 0.03m; period 1.1x10-10s , , Wavelength= 0.03m; period 1.1x10 -10 s, Wavelength= 0.03m; period 1.1x10-10s Wavelength= 0.03m; period 1.1x10 -10 s, Wavelength = 0.03cm; period 1.1x109s Wavelength = 0.03cm; period 1.1x10 9 s, Wavelength=0.03m; period 1.1x1010s

Respuesta :

Explanation:

Given that,

The frequency of microwaves, [tex]f=9\times 10^9\ Hz[/tex]

The time period of the wave is :

[tex]t=\dfrac{1}{f}\\\\t=\dfrac{1}{9\times 10^9}\\\\t=1.1\times 10^{-10}\ s[/tex]

Let [tex]\lambda[/tex] is the wavelength of the wave. We know that,

[tex]v=f\lambda\\\\\lambda=\dfrac{v}{f}[/tex]

Put all the values,

[tex]\lambda=\dfrac{3\times 10^8}{9\times 10^{9}}\\\\\lambda=0.03\ m[/tex]

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico