Manufacturing cost data for Orlando Company, which uses a job order cost system, are presented below. Indicate the missing amount for each letter. Assume that in all cases manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor cost and the rate is the same.

Direct materials used $(a) $83,000 $63,150
Direct labor 50,000 140,000 (h)
Manufacturing overhead applied 42,500 (d) (i)
Total manufacturing costs 145,650 (e) 213,000
Work in process 1/1/14 (b) 15,500 18,000
Total cost of work in process 201,500 (f) (j)
Work in process 12/31/14 (c) 11,800 (k)
Cost of goods manufactured 192,300 (g) 222,000

Respuesta :

Answer:

Orlando Company

Indication of the missing amount for each letter:

a) = $53,150 ($145,650 - 50,000 - 42,500)

b) = $55,850 (201,500 - 145,650)

c) = $9,200 (201,500 - $192,300)

d) = $119,000 ($140,000 * 85%)

e) = $342,000 ($83,000 + $140,000 + $119,000)

f) = $357,500 ($342,000 + $15,500)

g) = $345,700 ($357,500 - $11,800)

h) = $81,000 = ($149,850 * 100/185)

h) and i) = $149,850 ($213,000 - $63,150)

$149,850 = 185% (100 + 85%)

i) = $68,850 ($149,850 * 85/185)

j) = $231,000 ($213,000 + $18,000)

k) = $9,000 ($231,000 - $222,000)

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                                          Job 1         Job 2         Job 3

Direct materials used                       $(a)        $83,000     $63,150

Direct labor                                    50,000      140,000         (h)

Manufacturing overhead applied 42,500         (d)                 (i)

Total manufacturing costs          145,650          (e)           213,000

Work in process 1/1/14                       (b)           15,500        18,000

Total cost of work in process   201,500            (f)                 (j)

Work in process 12/31/14                  (c)            11,800            (k)

Cost of goods manufactured   192,300            (g)         222,000

                                                          Job 1         Job 2           Job 3

Direct materials used                   $53,150     $83,000       $63,150

Direct labor                                    50,000      140,000         81,000

Manufacturing overhead applied 42,500       119,000        68,850

Total manufacturing costs          145,650      342,000      213,000

Work in process 1/1/14                  55,850         15,500        18,000

Total cost of work in process    201,500       357,500     231,000

Work in process 12/31/14              9,200           11,800         9,000

Cost of goods manufactured    192,300      345,700     222,000

a) = $53,150 ($145,650 - 50,000 - 42,500)

b) = $55,850 (201,500 - 145,650)

c) = $9,200 (201,500 - $192,300)

d) = $119,000 ($140,000 * 85%)

e) = $342,000 ($83,000 + $140,000 + $119,000)

f) = $357,500 ($342,000 + $15,500)

g) = $345,700 ($357,500 - $11,800)

h) = $81,000 = ($149,850 * 100/185)

h and 1 = $149,850 ($213,000 - $63,150)

$149,850 = 185%

i) = $68,850 ($149,850 * 85/185)

j) = $231,000 ($213,000 + $18,000)

k) = $9,000 ($231,000 - $222,000)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico