Answer:
Mass =12.4g
∆T= 1064-26
=1038°C
H=mc∆T + mlf
where c =Specific heat of substance
lf= Latent heat of Fusion
m=Mass
∆T=Temp. change
Substituting
H= 12.4(0.1291)(1038) + 12.4(63.5)
H= 1661.67 + 787.40
H=2449.07J
IT GAINED A TOTAL OF 2449.07~2500JOULES OF ENERGY