A container containing 5.00 L of a gas is collected at 100 K and then allowed to expand to 20.0 L. What must the new temperature be in order to maintain the same pressure (as required by Charles' Law)

Respuesta :

Answer:

400 K

Explanation:

Charles's law states:

A determined volume of a gas is directly proportional to its temperature, while we have constant pressure.

V₁ / T₁ = V₂ / T₂

We replace data:

5 L / 100K = 20L / T₂

T₂ = 20L . 100K / 5 L

T₂ = 400 K

The volume was quadrupled, so the temperature did.

If we want T° at Celsius degree:

400 K - 273 = 127°C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico