a plane rises from take-off and flies at an angle of 6 with the horizontal runway. When it has gained 900 feet, find the distance, to the nearest foot, the plane has flown.

Respuesta :

Answer:

[tex]d=8610.1ft[/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that:

Angle [tex]\theta =6\textdegree[/tex]

Height of plane [tex]h=900ft[/tex]

Generally the trigonometric equation for distance flown d is mathematically given by

  [tex]sin \theta=\frac{h}{d}[/tex]

Therefore

 [tex]d=\frac{h}{sin\theta}[/tex]

 [tex]d=\frac{900}{sin6}[/tex]

 [tex]d=8610.1ft[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico