Respuesta :

Answer:

$297

Step-by-step explanation:

Given data

Percent profit=10%

sales price= $330

% profit= (sales price-cost price)/sales price* 100

let the cost price be x

Substitute

10= (330-x)/330* 100

cross multiply

10= (33000-100x)/330

10*330= 33000-100x

3300=33000-100x

3300-33000=-100x

-29700=-100x

29700=100x

x=29700/100

x=297

Hence the cost price is

cost price=$297

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico