A group of friends were working on a student film that had a budget of $900. They used 87% of their budget on costumes. How much money did they spend on costumes?

Respuesta :

Answer:

They spent $600 on costumes.

Step-by-step explanation:

10% = $800 ÷ 10 = $80

20% = $80 x 2 = $160

 

50% = $800 ÷ 2 = $400

5% = $80 ÷ 2 = $40

400 + 160 + 40 = $600

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico