Respuesta :

Answer:

Period of this wave, T = 0.142 seconds.

Explanation:

The frequency of the sound wave, f = 7 Hz

We need to find the period of this wave. The time period of the wave is given by :

[tex]T=\dfrac{1}{f}[/tex]

[tex]T=\dfrac{1}{7\ Hz}[/tex]

T = 0.142 seconds

So, the period of this wave is 0.142 seconds.  Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS