cisangg
contestada

the velocity y of a particle in a time t is given by the equation y = 10 + 2t^2. find the instantaneous acceleration after 5 seconds.​

Respuesta :

Answer:

20

Explanation:

Differentiate the above equation to get Acceleration.

Acceleration is the first derivative of velocity

so we get y' = 4t

substitute t = 5, we get acceleration = 20ms-2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico