Respuesta :

Answer:

0.00015dm³

Explanation:

the equation gives

C + O2 — CO2

40min × 60s/1min = 2400s

0.70g/s ÷ 2400s =0.00029g

no of mole = mass/molar mass

molar mass of Co2 = 44g/mol

no of mole = 0.00029/44 = 6.59×10^-6mol

volume at STP since its a gas

1 mol — 22.4dm³

6.59×10^-6 — 22.4×6.59×10^-6/1 = 0.00015dm³

*this is the only way i could think of so am not 100% sure

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico