Respuesta :

Answer:

22.6According to the law of conservation of mass, the total mass of reactants should be equal to the total mass of products. Here, total mass of reactants= 11.3+11.3=22.6

• • Mass of Hcl produced=22.6 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico