moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

TRUE OR FALSE Is it the responsibility of the general assembly to prepare a budget for the state?
P=IRT how do I solve for T
4 physical descriptions metal, non-metal, metalloid, color, texture, color, texture, state, density, melting, point, boiling point, physical state
What is the answer for -104 = 8x
The number of electrons that can be held in the first orbit (closest to the nucleus)
create three different drawings showing a number of rectangles and circles in which the ratio of rectangles to circles is 3:1.
How to prevent rusting????
Carbon is found in all organic molecules. true false
What measurement best describes the results of a scientific experiment regarding volume?
there are 120 people attending a wedding reception. There are 16 tables. Some are round and some are square. the round table seats 8 people and the square seat
ACCESS MORE