A block is on a surface with us=0.276. It takes 1.11 N to break it free from static friction. What is the mass of the block?

Respuesta :

Answer:

m = 0.409 [kg].

Explanation:

The friction force is defined as the product of the coefficient of friction by the normal force. In this way, we have the following equation.

F = μ*N

Where:

F = friction force = 1.11 [N]

μ = static coefficient = 0.276

N = Normal force [N]

We can clear the normal Force.

[tex]N=F/u\\N=1.11/0.276\\N=4.02[N][/tex]

And the normal force of a body lying on a horizontal surface, can be calculated by means of the product of mass by gravitational acceleration.

[tex]N=m*g\\4.02=m*9.81\\m=0.409[kg][/tex]

Answer:

.409

Explanation:

its the right answer for acellus

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico