Answer:
the current in the circuit is 95.2 mA.
Explanation:
Given;
voltage in the circuit, V = 24 V
impedance of the circuit components, Z = 252 ohms
The current in the circuit is calculated as;
[tex]I = \frac{V}{Z} \\\\I = \frac{24}{252} \\\\I = 0.0952 \ A\\\\I = 95.2 \ mA[/tex]
Therefore, the current in the circuit is 95.2 mA.