dagim48
contestada

A ball is kicked at an angle of 30˚ with the ground. What should be the initial velocity of the

ball so that it hits a target that is a target that is 20m away at a height of 2m? full explanation​

Respuesta :

Answer:

a.18.5 m/s

b.1.98 s

Explanation:

We are given that

a.Let  be the initial velocity of the ball.

Distance,x=30 m

Height,h=1.8 m

Substitute the values

Initial velocity of the ball=18.5 m/s

b.Substitute the value then we get

t=1.98 s

Hence, the time for the ball to reach the target=1.98 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico