Br2ea7Changabi Br2ea7Changabi
  • 31-10-2016
  • Mathematics
contestada

A box of chalk and 2 staplers cost $10. three boxes of chalk and 2 staplers cost $18. find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 10-11-2016
Here is the solution of the given problem above:
Let s= staples 
c = chalk

c + 2s = 10 
3c + 2s = 18 

-c-2s = -10 
3c + 2s = 18 

2c = 8 

c = 4 
s = 3 
Therefore, the price per chalk box is $4 and per stapler is $3.
So the total cost of the chalk and stapler would be $7. 
Hope this is the answer that you are looking for. Thanks for posting it here in brainly.
Answer Link

Otras preguntas

What was the first plantation crop that European grew on the plain of northeast Brazil
why do you think we have only a rough estimate of how many Africans enslaved and brought to America
Red-eyed tree frogs a. are green and do photosynthesis, so they do not need to eat or drink. b. are not frogs, because frogs never have red eyes. c. live in ban
Solve for x: log6x-log2=1
What is the total displacement of a bee that flies 2 meters east, 5 meters north, and 3 meters east?
What does she completely lost her head mean ????
what is the answer to y=-5x+13
If it costs 82.50 to rent a kayak for 3 hours, how much does it cost to rent a kayak for 1 hour
How do humans use their genes to produce more than 22,000 proteins?
If f(x) = │(x² – 50)│, what is the value of f(-5) ?