arijit1
arijit1 arijit1
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 cakes cost $30 then, what would be the cost of 25 cakes? Please help

Respuesta :

avasofia04
avasofia04 avasofia04
  • 29-01-2021
first, find the price per cake
30/10 = 3

now just multiply!
3(25) = 75

the answer is $75
Answer Link
DeadbeforeLife
DeadbeforeLife DeadbeforeLife
  • 29-01-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

first find the unit price

30/10= $3 per cake

since you want to know how much it would cost for 25 cakes... multiple teh number of cakes by the price of each cake...

25*3= $75

Answer Link

Otras preguntas

how can eating mindfully help develop personal well-being?
Solve for x:- [tex]\sf 3(2x+5)=3[/tex]
2 ways Natural gas is formed
please explain and hurry! Thank you so much!
list the organelles or cell parts found typically in a neuron and state what specific need is met by each one.
6. What is the difference between internal hardware and external hardware?​
NaOH Element # of Atoms Total NaOH Element #of atoms Total:
write any 4 effect of the current winter weather.​
Find the total surface area of this cuboid. 4.6 cm 1.8 cm 12.5 cm
Fill in the table using this function rule. y=-3x+3