Problem 1 Observer A, who is at rest in the laboratory, is studying a particle that is moving through the laboratory at a speed of 0.624c and determines its lifetime to be 159 ns. (a) Observer A places markers in the laboratory at the locations where the particle is produced and where it decays. How far apart are those markers in the laboratory

Respuesta :

Answer:

markers are 29.76 m far apart in the laboratory

Explanation:

Given the data in the question;

speed of particle = 0.624c

lifetime = 159 ns = 1.59 × 10⁻⁷ s

we know that; c is speed of light which is equal to 3 × 10⁸ m/s

we know that

distance = vt

or s = ut

so we substitute

distance = 0.624c × 1.59 × 10⁻⁷ s

distance = 0.624(3 × 10⁸ m/s) × 1.59 × 10⁻⁷ s

distance = 1.872 × 10⁸ m/s × 1.59 × 10⁻⁷ s

distance =  29.76 m

Therefore, markers are 29.76 m far apart in the laboratory

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico