contestada


1 A ball is rolling along the floor with a constant velocity of 8 m/s. How far will it have gone after
56 seconds?

Respuesta :

Answer:

448 meters

Explanation:

every second it moves 8 meters, so all you have to do is multiply 56x8 or 8x56 either way it is the same thing and you will get the same answer

The ball would have covered a distance of 448 m in 56 seconds.

We know the following;

Velocity of the ball = 8 m/s

time taken = 56 seconds

Also;

velocity = distance (m)/ time(s)

We now have to substitute the values into the equation hence;

8 m/s = distance/ 56 seconds

Distance = 8 m/s ×  56 seconds

Distance = 448 m

Learn more about velocity: https://brainly.com/question/862972

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico