kaaroyx kaaroyx
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

find each unit price which is the better buy explain electrical wire $1.89 for 3 ft 89 for 18 in

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-01-2021

Answer:

It all comes down to simplifying it to inches and price so id 18 in” is 0.89 cent’s thats every inch of that 18 is about 4 cents a in” and a $1.89 3 feet is about 5 cent’s

Step-by-step explanation:

So is the first would be a better deal because it is one cent cheaper!

Answer Link

Otras preguntas

A mass of 100 kg is pulled by a 392 N force in the +X direction along a rough surface (uk=0.4) with uniform velocity v=20 m/s. What is the TOTAL work done by AL
Give the names of the following body motions produced by muscle actions: Increases the angel of a joint. Turns the palm downward. Decreases the angle of a join
What is the greatest distance an image can be located behind a convex spherical mirror?
Public classes are accessible by all objects, which means that public classes can be ____, or used as a basis for any other class. a. copied b. used c. saved
what did factory managers expect women to do when men returned home from the war​
2 Geometry Questions thank you guys :):)
1) For A = {a, b, c, d, e} and B = {yellow, orange, blue, green, white, red, black}. a) Define a relation R from A to B that is a function and contains at least
what is the domain of this function?
What part of the Constitution mandated the census?
What is the common difference or common ratio of the sequence 2,5,8,11...? A. 1 B. 3