A hydrogen atom is isolated in a vacuum chamber, the electron is now separated from the proton and moved to a distance 1 cm away. Let Fg be the magnitude of the gravitational force between the proton and electron, and let Fe be the magnitude of the electric force between the proton and electron. How does the ratio Fg/Fe change as the particles are separated

Respuesta :

Answer:

hello your question is incomplete attached below is the complete question

answer: Fg / Fe does not change ; it is the same nonzero value for all separations ( A )

Explanation:

Given that distance between proton and electron is 1 cm

Fg = Gm1m2 / r^2

where :

G ( gravitational constant )= 6.67 * 10^-11 Nm^2 / kg^2

m1 ( mass of proton ) = 1.67 * 10^-27 kg

m2 ( mass of electron ) = 9.11 * 10^-31 kg

Electrical force

Fe = kq1q2 / r^2

k = 9*10^9

hence ;

Fg / Fe = (Gm1m2 / r^2) / (kq1q2 / r^2 )

            = Gm1m2 / kq1q2

Ver imagen batolisis
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico