mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

From previous lessons we learned that going against the church’s teaching was considered heresy. When Martin Luther went against the church he became known as a
Humans are subject to the same limiting factors as other populations. Please select the best answer from the choices provided T F
A chimpanzee using a long twig to catch termites is an example of a(n) _____.
Select all that apply. Asexually, fungi can reproduce by _____. fission fragmentation budding producing spores
how did the soviet union signal a push into the middle east
using line plot write a number sentence to find the range of the data
Drinking alcohol during pregnancy negatively impacts development of the fetus because: A: the mothers body is unable to process alcohol. B: alcohol crosses the
how many angles of each does a pentagon have
A hypothesis must be
At the lowest price for a TV, producers will supply the _____ televisions.