In the lab, Karen has two solutions that contain alcohol and is mixing them with each other. She uses 3 times as much Solution A as Solution B. Solution A is 10% alcohol and Solution B is 15% alcohol. How many milliliters of Solution B does she use, if the resulting mixture has 180 milliliters of pure alcohol?

Respuesta :

Answer:

She uses 162 millitiers if Solution B.

Step-by-step explanation:

180 - 10% = 162

Solution A = 18 milliliters

Soultion B = 162 millitiers

ACCESS MORE
EDU ACCESS