Answer:
a) Re = Rf + [beta x (Rm - Rf)
10% = 5% + [1 x (Rm - 5%)]
5% = Rm - 5%
Rm = 10%
risk premium = Rm - Rf = 5%
b) Re = 5% + (1.5 x 5%) = 12.5%
c) Re = 5% + (0.7 x 5%) = 8.5%
since Re is lower than the expected return of the project, the NPV is positive.
d) 11.5% = 5% + (beta x 5%)
6.5% = beta x 5%
beta = 6.5% / 5% = 1.3