contestada

Calculate the mass percent of 0.389 g of silicon (Si) that reacts with oxygen to form 0.832 g silicon dioxide (SiO 2 )

Respuesta :

Answer:

Mass percent of silicon = 46.75% (Approx)

Explanation:

Given:

Mass of silicon = 0.389 g

Mass of silicon dioxide = 0.832 g

Find:

Mass percent of silicon

Computation:

Mass percent of silicon = Mass of silicon / Mass of silicon dioxide

Mass percent of silicon = [0.389 g / 0.832 g]100

Mass percent of silicon = 46.75% (Approx)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico