Answer:
250
Step-by-step explanation:
Let x be the total amount of calories the bag bag of chirps contains.
From the question it can be deduced that, 40% of the calories that come from fat is 100.
This implies
[tex] \frac{40}{100} \times x = 100 [/tex]
Multiply through by 100.
[tex]\implies \frac{40x}{100} \times 100 = 100 \times 100[/tex]
[tex] \implies40x = 10000[/tex]
Divide through by 40.
[tex]\implies \frac{40x}{40} = \frac{10000}{40} [/tex]
[tex]\implies x = 250[/tex]
Thus, the whole bag of chips contains 250 calories