Answer:
284.4 m/s
Explanation:
At the inlet of the nozzle P =1 atm.
Temperature T = 250° C
Velocity of the steam at the inlet V_1 = 30 m/s
Change in enthalpy Δh = 40 KJ/kg
let V_2 be the final velocity
then
[tex]V_2 =\sqrt{2\Delta h+V_1^2} \\=\sqrt{2\times40+30^2}\\= 284.4 m/s[/tex]