sinjam3847 sinjam3847
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-11-2020
$3/pound. $12 divided by 4 pounds is $3 per pound.
Answer Link
Emanuel2003 Emanuel2003
  • 20-11-2020
It’s $3 because when you divide 12 by 4 you get three getting the price of how much each pound is per tomato
Answer Link

Otras preguntas

What must break in order for water to change from solid to liquid to gas? a. covalent bonds between water molecules b. ionic bonds within water molecules c.
if 2/3=x/12 what is the value of x​
. The __________ logical operator works best when testing a number to determine if it is outside a range.
Do all the OSs provide support for multiprocessing?
How did a Philip Randolph get president Truman to change the way the military treated it’s black soldiers? apex
CS2(g) + O2(g) CO2(g) + SO2(g) Consider the unbalanced equation above. A 0.150 g sample of CS2 is reacted with 285 mL of O2 at STP. What is the total volume of
What is the author's purpose in this excerpt?
What is the density of an object if it’s mass is 15 g and it’s volume is 3cm3
The equation y = 3.5x represents the rate, in miles per hour, at which Laura walks. The graph at right represents the rate at which Piyush walks. Determine who
Vanessa wants to tell her mother about something funny her teacher said, but she can see that her mother is really focused on driving in heavy traffic. Vanessa