Respuesta :
Answer:
ΔV = 2.04 x 10⁻⁶ m³ = 2.04 cm³
Explanation:
First we will find the initial volume of mercury by subtracting the volume of the steel ball from the interior volume of the brass shell:
V = Vs - Vb
where,
V = Initial Volume of Mercury = ?
Vb = Volume of brass shell = 1.26 x 10⁻³ m³
Vs = Volume of Steel Ball = 0.63 x 10⁻³ m³
Therefore,
V = (1.26 x 10⁻³ m³) - (0.63 x 10⁻³ m³)
V = 0.63 x 10⁻³ m³
Now, we find the change in volume of mercury that will spill out due to increase in temperature:
ΔV = βVΔT
where,
ΔV = Amount of Mercury Spilled out = ?
β = Coefficient of Volumetric Expansion of mercury = 1.8 x 10⁻⁴ °C⁻¹
ΔT = Increase in temperature = 18 °C
Therefore,
ΔV = (1.8 x 10⁻⁴ °C⁻¹)(0.63 x 10⁻³ m³)(18 °C)
ΔV = 2.04 x 10⁻⁶ m³ = 2.04 cm³
The volume of mercury that spills out due to increase in temperature is [tex]2.04 \times 10^{-6} \ m^3[/tex].
The given parameters;
- outer volume, V₁ = 1.26 x 10⁻³ m³
- inner volume, V₂ = 0.63 x 10⁻³ m³
- change in temperature, Δt = 18 ⁰C
The volume of mercury in the given shell is calculated as;
[tex]V= V_1 - V_2\\\\V= 1.26 \times 10^{-3} \ - \ 0.63 \times 10^{-3} \\\\V = 6.3 \times 10^{-4} \ m^3[/tex]
The change in the volume of the mercury is calculated as follows;
[tex]\Delta V = \beta V \Delta t\\\\[/tex]
where;
- β is the coefficient of volumetric expansion of mercury
[tex]\Delta V = (1.8 \times 10^{-4} ) \times (6.3\times 10^{-4}) \times 18\\\\\Delta V = 2.04 \times 10^{-6} \ m^3[/tex]
Thus, the volume of mercury that spills out due to increase in temperature is [tex]2.04 \times 10^{-6} \ m^3[/tex].
Learn more here:https://brainly.com/question/15662518