nabzsay
nabzsay nabzsay
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of pecans costs $33. At this rate, how many pounds of pecans could you get for $22?

Respuesta :

Avacadoamami
Avacadoamami Avacadoamami
  • 16-11-2020

Answer:

You can get 2 pounds of pecan for the cost of 22$

Step-by-step explanation:

if 3 pounds of pecan cost 33$ that means 1 Pound of pecan cost 11$ So if there is three pound of pecan that means it cost 33$ like it says in the question, so for the price of 22$ you can get two pecans.

Answer Link
maverickpearre
maverickpearre maverickpearre
  • 19-11-2020

Answer:2 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Trigonometry help me ​
identify the leadership style that Jack should apply in each statement below.​
Split 294x306, which identity is used to solve it?
Which expression is equivalent to
How does Antonio benefit from his relationship with Bassanio
Fly the super spy is trying to unravel a secret 3 digit code. Fly knows that the first digit must be an even number, an the last must be an odd number. How many
The product of two rational numbers is 9⁄7 and one of them is 15⁄14. Then the other rational number is​
Which best describes Jefferson’s response to the handling of the Whiskey Rebellion?
How much money does an employee working for a salary of $48,000 per year get paid each month? A. $48,000 per month B. $1,846 per month C. $923 per month D. $4,0
Resolver el siguiente problema usando los pasos de Pólya y la estrategia razón, proporción y porcentajes De los 240 viajeros que ocupan un avión, el 30% son asi