sophiasaieva
sophiasaieva sophiasaieva
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

Wegmans Crispy Cereal - $3.96 for 18 ounces
Or
Tops Crispy Cereal - $4.62 for 22 ounces

Please help me thx!!

Respuesta :

iashia iashia
  • 30-10-2020
U need to give more information
Answer Link
hgjhunnydfree hgjhunnydfree
  • 30-10-2020

Answer: Tops Crispy is the better buy. Because its $0.21 per ounce while Wegmans is $0.22 per ounce

Step-by-step explanation:

Hope it helped.

3.96 divided by 18

4.62 divided by 22. :)

Answer Link

Otras preguntas

Besides being a religious influence, what other influence does Islam have that is different from Christianity and Judaism?
What is a saving account ? Use in your own words. ​
Scatter plot!!! I know a lot of people are good at these, I’m not.. Please help! 2. Explain why your choice of equations best fits the data. Explain what the sl
Which statement best explains the purpose of a narrative essay
Justify each step of the solution by stating the property that was used to get to each step. Given: 4.5(8-x)+36=102-2.5(3x+24) Step 1: 36-4.5x+36=102-7.
Does the song suggest that it was difficult to find gold in California? Explain.
Assignment Active Determining the Final Cost of an Item The tax rate as a percent, r, charged on an item can be determined using the formula - 1 = r, where c is
An adolescent is told that a person riding the bus is reading the New York Times. The adolescent is asked if the person is more likely to have no college degree
Which expression is equivalent to 15a−32b?
According to the passage a mound is a A) fence. B) cemetery. C) large hill. D) town square.