Respuesta :
Step-by-step explanation:
Given data
cost of 12 bottle = $9
How many bottle can $3 buy.
Given that $9 can buy 12 bottles
therefore $3 would by x bottles
cross multiply we have
9x=12*3
9x=36
divide both sides be 9
x=36/9
x=4 bottles
The cost per bottle is
9/12= $3/4
= $0.75 per bottle
if one bottle cost $0.75
the 7 bottles will cost =0.75*7
=$5.25
Answer:
4
Step-by-step expl
Since 12 bottles cost $9 then by doing
12/3=X
X=4
=$4