Twelve large bottles of water cost $9. How many bottles can you buy for $3? What is the cost per bottle of water? How much would 7 bottles of water cost?

Respuesta :

Step-by-step explanation:

Given data

cost of 12 bottle = $9

How many bottle can $3 buy.

Given that $9 can buy 12 bottles

therefore $3 would by x bottles

cross multiply we have

9x=12*3

9x=36

divide both sides be 9

x=36/9

x=4 bottles

The cost per bottle is

9/12= $3/4

= $0.75 per bottle

if one bottle cost $0.75

the 7 bottles will cost =0.75*7

=$5.25

Answer:

4

Step-by-step expl

Since 12 bottles cost $9 then by doing

12/3=X

X=4

=$4

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico