25Leysathn
25Leysathn 25Leysathn
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

If eight calculators cost $150, then what is the unit price?

Respuesta :

bd34002874
bd34002874 bd34002874
  • 29-10-2020

Answer:

18.75

Step-by-step explanation:

150 / 8 = 18.75

Answer Link
brillabby2006
brillabby2006 brillabby2006
  • 29-10-2020

Answer:

$18.75

Step-by-step explanation:

150 divided by 8

Answer Link

Otras preguntas

In the year 1900, in the country Acirema, there were 100 Lawyers and 2 million people. Every 10 years, the number of Lawyers doubles, and the population increa
What is the best estimate of 23% of 60?
what percent of 240 is 180?
What is one 10th of one fourth of one fifth of one half of 12,000
what percent of 240 is 180?
A husband and wife celebrate their birthdays on the same day of the month, but in different months. Every year, their birthdays fall on the same day of the week
Is speed or velocity more helpful to a pilot?
plate margins are places where much activity occurs. Earthquakes occur, for example, along convergent margins, where plates are\a.moving apartb.collidingc. slid
Is speed or velocity more helpful to a pilot?
What is an example of inertia?
ACCESS MORE