In England the price of gasoline averages $1.03 around per liter. Using unit analysis, calculate the cost of gasoline in England in dollars per gallon.

Respuesta :

Answer:

$3.90 dollars

Explanation:

Ok, let's assume that the $1.03 are dollars since it is using the cash symbol for dollar and not pounds which is £. Since we also know that there are 3.78541 liters in a gallon, we can use all three of these values using the three-way rule to find the amount a gallon of gasoline would cost which would be represented by x

$1.03   <==========>    1 liter

    x      <==========>  3.78541 liters

(3.78541 * 1.03) / 1 liter = x

3.898 / 1 liter = x

$3.90 = x

Therefore, we can see now that a gallon of gasoline would cost roughly $3.90 dollars.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico