Answer:
$3.90 dollars
Explanation:
Ok, let's assume that the $1.03 are dollars since it is using the cash symbol for dollar and not pounds which is £. Since we also know that there are 3.78541 liters in a gallon, we can use all three of these values using the three-way rule to find the amount a gallon of gasoline would cost which would be represented by x
$1.03 <==========> 1 liter
x <==========> 3.78541 liters
(3.78541 * 1.03) / 1 liter = x
3.898 / 1 liter = x
$3.90 = x
Therefore, we can see now that a gallon of gasoline would cost roughly $3.90 dollars.