Respuesta :

Answer:

62.6 %

Explanation:

Pb(NO₃)₂  = 207 + 124 = 331 gram

331 gram of lead nitrate contains 207 grams of lead

100 gram of lead nitrate contains

207 x 100 / 331  = 62.6 %

It can be deduced that percentage by mass of lead in Pb(NO₃)₂ is B. 62.6%.

How to calculate the percentage?

From the given information, Pb(NO₃)₂ = 207 + 124 = 331 grams.

Therefore, 331 gram of lead nitrate contains 207 grams of lead. It can be deduced that 100 gram of lead nitrate will contain:

= 207 x 100 / 331

= 62.6 %

In conclusion, the correct option is 62.6%.

Learn more about percentages on:

https://brainly.com/question/24304697

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico