Between the orbits of Mars and Jupiter, several thousand small objects called asteroids move in nearly circular orbits around the Sun. Consider an asteroid that is spherically shaped with radius r and density 2000 kg/m^3.


1. You find yourself on the surface of this asteroid and throw a baseball at a speed of 24 m/s. If the baseball is to travel around the asteroid in a circular orbit, what is the largest radius asteroid on which you are capable of accomplishing this feat?

Respuesta :

Answer:

The radius is  [tex]r = 3.21*10^{4} \ m[/tex]

Explanation:

From the question we are told that  

   The density is  [tex]\rho = 2000 \ kg/m^3[/tex]

    The speed is  [tex]v = 24 \ m/s[/tex]

Generally the largest radius of the asteroid is mathematically represented as

      [tex]r = \frac{v^2}{ \sqrt{G * \rho * [\frac{4}{3} ] * \pi} }[/tex]

=>   [tex]r = \frac{24^2}{ \sqrt{ 6.67*10^{-11} * 2000 * [\frac{4}{3} ] *3.142 } }[/tex]

=>   [tex]r = 3.21*10^{4} \ m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico