A copper rod at 25°C is 1.5 m long. How long would it take a sound to move through the rod from one end to another? how would I do this?

Respuesta :

Speed of sound in copper at normal temperature ( 293.15 K ) is:
v = 3,570 m / s
L = 1.5 m
t = L / v = 1.5 m / 3,570 m/s
t = 0.00042 s = 4.2 * 10^(-4) s 

Answer : Time, t = 0.00042 s

Explanation :

It is given that,

Length of the copper rod, [tex]l=1.5\ m[/tex]

The speed of sound in copper wire at [tex]25^0\ C[/tex] is, [tex]v=3560\ m/s[/tex]

We know that the speed of the sound wave is given by :

[tex]s=\dfrac{d}{t}[/tex]

Distance travelled is equal to the length of the wire.

[tex]t=\dfrac{d}{s}[/tex]

[tex]t=\dfrac{1.5\ m}{3560\ m/s}[/tex]

[tex]t=0.00042\ s[/tex]

Hence, this is the required solution.    

ACCESS MORE
EDU ACCESS