Respuesta :

Neetoo

Answer:

V = 83.6 L

Explanation:

Given data:

Number of moles of He = 5.33 mol

Pressure of gas = 1.56 atm

Temperature of gas = 25°C

Volume of sample = ?

Solution:

Formula:

PV = nRT

P= Pressure

V = volume

n = number of moles

R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K  

T = temperature in kelvin

Now we will convert the temperature.

25+273 = 298 K

Now we will put the values in formula.

1.56 atm × V = 5.33 mol ×  0.0821 atm.L/ mol.K  × 298 K

1.56 atm × V = 130.4 atm.L

V = 130.4 atm.L/1.56 atm

V = 83.6 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico