Respuesta :

700

Hope this helps ;)
Please mark me as the Brainliest.

Answer:

720 gallons

Step-by-step explanation:

First, find how many gallons are cleaned per hour.

You can use a ratio:

36 gallons  =   x gallons

1/4 hour            1 hour

Cross multiply:

36 (1) = 1/4x

36 = 1/4x

(36 = 1/4x) (4/1)

144 = x

x = 144

Then, use this info to find how many gallons per 5 hours.

You can use a ratio:

144 gallons  =   y gallons

   1 hour              5 hour

Cross multiply:

144 (5) = 1y

720 = y

y = 720

There are 720 gallons cleaned per 5 hours.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico