Respuesta :
Answer: 2.29
Step-by-step explanation:
The critical z-value for [tex](1-\alpha)\%[/tex] confidence level is given by :
[tex]z_{\alpha/2}[/tex] i.e. the two tailed z-value .
Significance level for 97.8% confidence level = 1-0.978 = 0.022
Now, required critical value = [tex]z_{0.022/2}=z_{0.011}=2.29[/tex] [From z-table]
Hence, the critical z-value for a 97.8% confidence interval = 2.29
The critical z-value for a 97.8% confidence interval is 2.529.
"To understand the calculation, check below."
Critical z-value
Given:
confidence interval=97.8%
Formula:
The critical z-value for confidence level =.[tex](1-\alpha )[/tex]%
Significance level for 97.8% confidence level = 1-0.978
Significance level for 97.8% confidence level = 0.022
Critical value = [tex]z0.22/2 =z0.011[/tex] [From z-table]
Critical value = 2.29
Hence, the critical z-value for a 97.8% confidence interval is 2.29.
Learn more about "critical z-value":
https://brainly.com/question/4386467?referrer=searchResults