Respuesta :

Length of wood=9 cm
Volume of wood =9x9x9=729cm^3
Mass of wood(m) =23g
Density of wood =m/V
=23/729
=0.03 g/cm^3

Answer:

the density is 25 grams

Step-by-step explanation:

Length of wood=9 cm

Volume of wood =9x9x9=729cm^3

Mass of wood(m) =23g

Density of wood =m/V

=23/729

=0.03 g/cm^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS