The fields company has two manufacturing departments, forming and painting. The company uses the weight average method of process costing. At the beginning of the month, the forming department has 25,000 units in inventory, 60% complete as to materials 40% complete as to conversion cost. The beginning inventory cost of $60,100 consisted of $44,800 of direct material cost and $15,300 of conversion cost. During the month, the forming department started 300,000 units. At the end of the month,the forming department had 30,000 units in ending inventory, 80% complete as to materials and 30% complete as to conversion. Units completed in the forming department are transferred to the painting depatment. Cost information for the forming department is as follows:__________.Beginning work in process inventory $60.100Direct materials added during the month 1'231.200Conversion added during the month 896.7001. Calculate the equivalent units of production for the forming department.2. Calculate the cost per equivalent unit of production for forming department3. Using the weight average method, assign costs to the forming department's output - specifically, its units transferred to painting and its ending work in process inventory.

Respuesta :

Answer:

Equivalent Units   Materials  315,000 Conversion       310,000

Cost PEr EUP        Materials  =$ 4.0507  Conversion= $ 28.975

Ending Work In Process  Costs = $ 357993.28

Units Transferred Costs = $ 9376,818.4

Explanation:

Particulars      Units        % of Completion        Equivalent Units

                                     Materials Conversion    Materials Conversion

BWIP   25,000                60%          40%           15000         10000

+Units started 300,000                                      300,000     300,000

Equivalent Units                                                315,000        310,000

Costs                                                        Materials    Conversion

Beginning work in process inventory   $44,800       $15,300

Added during the month                     1'231,200      896,7001

Total Costs                                             1276,000       898 2301

EUP                                                      315,000            310,000

Cost PEr EUP                             1276,000  / 315,000     898 2301/310,000

                                                      =$ 4.0507                       = $ 28.975

Ending Work In Process  Costs = $ 357993.28

Materials (30,000* 80% ) = 24000*$ 4.0507= $ 97216.8

Conversion  (30,000* 30%) = 9000*$ 28.975= $ 260,776.48

Multiplying it with the EUP to get the costs.

Units Transferred Costs = $ 9376,818.4

Materials (315,000  -30,000 ) = 312000*$ 4.0507= $ 1263,818.4

Conversion  (310,000-30,000) = 280,000*$ 28.975= $ 8113,000

In weighted average methhod the number of equivalent units is obtained by adding the ending inventory to the units transferred or the BWIP inv to the units started.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico