contestada

A 1.0857 gram pure sample of a compound containing only carbon, hydrogen, and oxygen was burned in excess oxygen gas. 2.190 g of carbon dioxide and 0.930g of water were produced. Find the empirical formula of the compound.

Respuesta :

Answer:

  • C₂ H₄ O

Explanation:

1) Mass of carbon (C) in 2.190 g of carbon dioxide (CO₂)

  • atomic mass of C: 12.0107 g/mol
  • molar mass of CO₂: 44.01 g/mol
  • Set a proportion: 12.0107 g of C / 44.01 g of CO₂ = x / 2.190 g of CO₂
  • Solve for x:

         x = (12.0107 g of C / 44.01 g of CO₂ ) × 2.190 g of CO₂ = 0.59767 g of C

2) Mass of hydrogen (H) in 0.930 g of water (H₂O)

  • atomic mass of H: 1.00784 g/mol
  • molar mass of H₂O: 18.01528 g/mol
  • proportion: 2 × 1.00784 g of H / 18.01528 g of H₂O = x / 0.930 g of H₂O
  • Solve for x:

        x = ( 2 × 1.00784 g of H / 18.01528 g of H₂O) × 0.930 g of H₂O = 0.10406 g of H

3) Mass of oxygen (O) in 1.0857 g of pure sample

  • Mass of O = mass of pure sample - mass of C - mass of H
  • Mass of O = 1.0857 g - 0.59767 g - 0.10406 = 0.38397 g O

Round to four decimals: Mass of O = 0.3840 g

4) Mole calculations

Divide the mass in grams of each element by its atomic mass:

  • C: 0.59767 g / 12.0107 g/mol = 0.04976 mol
  • H: 0.10406 g / 1.00784 g/mol = 0.10325 mol
  • O: 0.3840 g / 15.999 g/mol = 0.02400 mol

5) Divide every amount by the smallest value (to find the mole ratios)

  • C: 0.04976 mol / 0.02400 mol = 2.07 ≈ 2
  • H: 0.10325 mol / 0.02400 mol = 4.3 ≈ 4
  • O: 0.02400 mol / 0.02400 mol = 1

Thus the mole ratio is 2 : 4 : 1, and the empirical formula is:

  • C₂ H₄ O answer
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico