Answer:
The average speed will be "1038 mph".
Explanation:
Period for one revolution is:
T = 24 hours
= 86,400 sec
x = c = 2πr
The given values is:
r = 6.38×10⁶ m
Now,
⇒ [tex]T=\frac{2 \pi r}{v}[/tex]
Or,
⇒ [tex]v=\frac{2 \pi r}{T}[/tex]
On substituting the values, we get
[tex]=\frac{2 \pi (6.38\times 10^6)}{86,400}[/tex]
[tex]=464 \ min/sec[/tex]
[tex]=(464 \frac{min}{sec}) (\frac{3600 \ sec}{1 \ hour} )(\frac{1 \ mi}{1609 \ m} )[/tex]
[tex]=1038 \ mph[/tex]