A college professor 115 papers to grade. The professor determined that the equation p = -10t + 115 can be used to predict the number of papers left to grade p, after t hours. Can the professor finish grading all of the papers in 7.5 hours?

Respuesta :

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Plug in 7.5 as t into the equation, and solve:

p = -10t + 115

p = -10(7.5) + 115

p = -75 + 115

p = 40

This means in 7.5 hours, he will still have 40 papers left to grade.

So, he will not be able to finish grading in 7.5 hours.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico