contestada

A taxpayer, age 60, purchases an annuity from an insurance company for $90,000. She is to receive $500 per month for life. Assume that her life expectancy is 24.2 years from the annuity starting date. As a result, her expected return is _______________ and the exclusion amount is ____________________.

Respuesta :

Answer and Explanation:

The computation of the expected return and the exclusion amount is shown below:

Expected return is

= Received amount on a monthly basis × total number of months in a year × life expectancy

= $500 × 12 × 24.2

= $145,200

Now the exclusion amount is

= Purchase value of an annuity × Purchase value of an annuity ÷ expected return

= $90,000 × $90,000 ÷ $145,200

= $55,785

ACCESS MORE
EDU ACCESS