Respuesta :

Answer:

0.119 g/cm³

Explanation:

Step 1: Given data

Mass of the cube (m): 1.75 g

Side measure (l): 2.45 cm

Step 2: Calculate the volume of the cube

We will use the following expression.

V = l³

V = (2.45 cm)³

V = 14.7 cm³

Step 3: Calculate the density (ρ) of the cube

The density of the cube is equal to its mass divided by its volume.

ρ = m/V

ρ = 1.75 g/14.7 cm³

ρ = 0.119 g/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico