Answer:
t = 2 seconds
Explanation:
It is given that,
Mass of a boy, m = 50 kg
Initial speed of boy, u = 0
Final speed of boy, v = 8 m/s
Force exerting by another boy, F = 200 N
Let t is the time of contact. The force acting on an object is given by :
F = ma
a is acceleration
So,
[tex]F=\dfrac{m(v-u)}{t}\\\\t=\dfrac{m(v-u)}{F}\\\\t=\dfrac{50\times 8}{200}\\\\t=2\ s[/tex]
So, the contact time is 2 seconds.